Základní příprava steaku na pánvi

Ani úplný začátečník se nemusí bát připravit si steak na pánvi. Postup je velmi jednoduchý a stačí dodržet několik pravidel.

Nejtěžší je stanovit, kdy je steak propečen na požadovaný stupeň a tedy hotový. Ale i to s kuchyňským vpichovacím teploměrem člověk bez zkušeností hravě zvládne.

Pokud chystáte 1-2 steaky, na pánvi je připravíte nejrychleji. Steaky se opékají samostatně, proto s jejich větším počtem může tato příprava trvat déle.

Jakou zvolit pánev

Přípravit steak na pánvi zvládnete i s běžným kuchyňským vybavením. Vhodné jsou pánve, které dobře vedou teplo a můžete je zahřát na vysokou teplotu, například ocelové nebo litinové. Můžete ale použít i grilovací pánev. Pánev musí být dostatečně veliká, aby se steak vešel celý na její dno.

Jaké steaky připravovat

Vyzkoušet můžete všechna naše vyzrálá hovězí masa na steaky. Záleží jen na vašich osobních preferencích a chutích. Jestli nevíte, jak maso na steak vybrat, přečtěte si několik rad a tipů, které se vám budou hodit, až půjdete maso koupit.


 • CO BUDETE POTŘEBOVAT

  Pánev, která dobře vede teplo a kterou můžete zahřát na vysokou teplotu. Dále budete potřebovat nádobu, ve které necháte steak v troubě dopéct.
  Sůl, pepř (ideálně z mlýnku), máslo a olej. Může být olivový, ale vhodnější jsou oleje, které vydrží vyšší teploty, než se začnou přepalovat (s vyšší tepelnou stabilitou), například řepkový.
  Kleště na obracení steaku na pánvi. Nikdy do steaku nepíchejte vidličkou, vytekla by vám šťáva na pánev.
  Minutník, abyste mohli hlídat čas nutný pro vybraný stupeň propečení, nebo vpichovací kuchyňský teploměr. Ideálně oboje.
  1. Temperování masa

   Steak vyndejte z lednice a nechte jej temperovat na pokojovou teplotu. Aby se maso rovnoměrně ohřálo na pokojovou teplotu, může to trvat i několik hodin.

  2. Příprava

   Pořádně rozpalte prázdnou pánev, až se z ní začne mírně kouřit, a troubu předehřejte na 150 °C. Steak osušte papírovou utěrkou. Do obou stran steaku vetřete prsty olej. Steak nesolte, neochucujte a neřežte do něj.

  3. Opékání na pánvi

   Jak maso vložíte na pánev, takový tvar bude mít steak po tepelné úpravě. Proto maso rukama upravte do kompaktního tvaru. Vložte jej opatrně na pánev a zprudka opečte 2 minuty z každé strany. Čas můžete upravit dle výšky steaku. Obecně lze říct, že na každý 1 cm výšky steaku je potřeba 1 minuty prudkého opékání. Během opékání se steak přichytí na pánvi. To je v pořádku, nepřesouvejte jej ani do něj nedloubejte. K otáčení použijte výhradně kleště.

  4. Dokončení v troubě

   Pokud nemáte pánev, ve které můžete dát steak dopéct do trouby, přendejte jej do vhodné nádoby. Na steak položte kostičku másla a dejte jej péct do trouby při 150 °C na požadovaný stupeň propečení. Steak je vhodné zabalit do alobalu.
   Orientační časy pro steak vysoký 3 cm: Rare: 2–3 minuty, Medium: 5–6 minut, Well done: 8–10 minut

   Více o stupních propečení a přípravě

  5. Odpočinutí v teple

   Po dopečení steak osolte a opepřete. Nechte jej 10 minut v teple odpočinout (stačí, když ho volně přikryjete alobalem), aby se šťáva rozprostřela zpět do celého steaku a nevytekla vám na talíř, až ho rozříznete.Mohlo by vás také zajímat

Jaké maso vybrat na steak?

Proč jsou steaky vysoké? Jak je to s tukem a co zjistíte z etikety na obalu? Několik tipů, aby váš příští steak nebyl tuhý jako podešev.

Zobrazit tipy

Teď už jen potřebujete kvalitní maso 
a můžete jít na to

Kde ho koupím