Snadná příprava steaku
Jak z našeho vyzrálého hovězího masa připravit šťavnatý steak? Vyzkoušejte základní recepty přípravy na pánvi nebo na grilu.
Přípravit steak na pánvi zvládnete i s běžným vybavením kuchyně. Pokud chystáte 1-2 steaky, na pánvi je připravíte nejrychleji. Steaky se opékají samostatně, proto s jejich větším počtem může tato příprava trvat déle.
Vhodné jsou pro ni pánve, které dobře vedou teplo a můžete je zahřát na vysokou teplotu, například ocelové nebo litinové. Můžete ale použít i grilovací pánev. Pánev musí být dostatečně veliká, aby se steak vešel celý na její dno.
Na vyšší stupně propečení steak dopečete v troubě, zvláště pak vysoké steaky. Pokud nemáte dost zkušeností se stanovením stupně propečení, doporučujeme použít pro změření teploty uvnitř steaku vpichovací kuchyňský teploměr.
Můžete vyzkoušet připravit na pánvi všechny naše vyzrálé hovězí steaky. Záleží jen na vašich osobních preferencích a chutích.
Nic naplat, gril na dřevěné uhlí přidá steakům to správné aroma. Použijte větší uzavíratelný gril s víkem. Ideální je mít na grilu také teploměr. Plynové ani lávové grily nejsou vhodné kvůli zplodinám. Pro stanovení stupně propečení se neobejdete bez vpichovacího teploměru.
Na grilu si určitě si pochutnáte na Rib Eye, T-bone, Rump nebo Hanger steaku. Další výhodou této tepelné úpravy je příprava několika steaků najednou. Vyžaduje ale víc zkušeností a nedoporučujeme ji úplným začátečníkům.
Jednoduše a rychle připravit dokonalý steak zvládne na kontaktním grilu i začátečník. Maso se griluje současně z obou stran, čímž se správně zatáhne povrch steaku a steak se i perfektně propeče. Uvnitř zůstane krásně šťavnatý.
Vhodným vpichovacím kuchyňským teploměrem stanovíte požadovaný stupeň propečení steaku. Můžete připravovat i více steaků najednou a vhodné jsou všechny naše vyzrálé hovězí steaky.
Oblíbená metoda z gastra, která dobývá i domácí kuchyně. Pokud máte toto zařízení, určitě v něm přípravu steaku vyzkoušejte. Odměnou za delší čas přípravy vám bude bezkonkurenční rovnoměrnost propečení a křehkost steaku. Postup je také velmi jednoduchý a zvládne jej i začátečník. Nejdříve steak v Sous-Vide zařízení připravíte na teplotu požadovaného stupně propečení a potom jej dodatečně zatáhnete z obou stran na pánvi.
Nepotřebujete tedy měřit teplotu uvnitř steaku a připravovat můžete i více steaků najednou. Vhodné pro takovou úpravu jsou naše vyzrálé hovězí steaky. Například Tenderloin steak (svíčková) upravený metodou Sous-Vide je absolutní delikatesou.
Správné pečení steaků se naučíte jedině praxí. Žádanější jsou nižší stupně Rare až Medium, kdy více vynikne křehkost a šťavnatost vyzrálého masa.
Důležitá je výška steaku. Nízký steak se uvnitř ihned propeče a proto jej nepřipravíte na nižší stupně. Toho se nemusíte obávat u našich steaků, které jsou dostatečně vysoké.
Uvedené časy jsou pouze orientační pro steak vysoký 3 cm, ohřátý na pokojovou teplotu. Doba pečení se mění podle druhu masa, jeho výšky a teploty.
Pro stanovení teploty uvnitř steaku použijte vhodný vpichovací kuchyňský teploměr.
Dobrý orientační test je i zkouška pohmatem. Porovnáte tuhost steaku s tuhostí svalu na dlani.
Jemně propečený, mírně růžový steak. Zvnějšku je šedohnědý, prostředek má červený. Červený je přibližně ze 75 %.
Slabě propečený, růžový steak. Zvnějšku je hnědý s načervenale růžovým středem v poměru 1:1. Směrem k okrajům masa barva přechází až do šedohnědé.
Středně propečený steak. Má horký střed a kolem něj je plně růžový a “nekrvavý”. Zbytek masa má hnědošedou barvu.
Téměř propečený steak. Maso je téměř propečené, jen kolem středu je slabě růžové.
Zcela propečený steak. Střed je šedohnědý a tmavě hnědý zvnějšku.