Jaké maso vybrat na steak?

Pár tipů, po čem jít a čeho si všímat, když kupujete maso na steak. Ať už v supermarketu nebo v renomovaném obchodě s masnými výrobky.

Dělení hovězího masa a řezy steaků

Uvádíme zde jen některé steakové řezy a české názvy dílů masa, ze kterých pocházejí.

  1. Tabulová špička – Picanha, Rump Cap
  2. Květová špička, malý ořech – Rump steak
  3. Bok bez kosti (pupek) Zrcátko – Flank steak
  4. Bok bez kosti (pupek) Bryndáček – Flap steak (Bavette)
  5. Bok bez kosti (pupek) Vnitřní oponka – Skirt Steak Inside
  6. Svíčková – Tenderloin steak (Filet Mignon), T-bone steak, Porterhouse steak
  7. Nízký roštěnec – Sirloin steak, Top Sirloin steak, T-bone steak, Porterhouse Steak
  8. Vysoký roštěnec – Rib Eye (Entrecôte), Tomahawk steak
  9. Oponka – Skirt steak Outside, Entraña
  10. Veverka – Hanger steak (Onglet)


Jedině vyzrálé hovězí maso

Z hovězího expedovaného brzy po porážce nikdy steak nepřipravíte. Je příliš tuhé.

Maso musí nejdříve projít procesem zrání, kdy se rozvolňuje jeho struktura (křehne) a steak získává výraznější chuť. Pro steaky je to zpravidla několik týdnů. Obecně platí, čím déle, tím lépe.

Jsou 2 procesy zrání hovězího masa – suchý a mokrý. Při suchém zrání jsou čtvrtě nebo díly masa rozvěšeny v chladírně a zrají při teplotě 2° C. Při mokrém zrání se naporcované maso zabalí do vakua. Bez přístupu vzduchu zraje maso opět při teplotě 2° C.

Suché zrání je kvalitnější než mokré zrání, je ale energeticky naročnější a maso při něm více ubývá na váze. Většina steaků ze zámoří zrálo mokrou cestou během přepravy. Proto u nás spíš narazíte na kvalitněji vyzrálé české hovězí steaky než ze zahraniční.

Jak vyzrálé hovězí poznáte?

Každý výrobce se s vyzrálým masem rád pochlubí už na obale. Pokud máte pochybnosti, pak zkuste maso zmáčknout. Maso by mělo být měkkoučké a promáčklina od vašich prstů v mase zůstane. Naše steaky najdete pod kódem zpracovatele CZ 119 ES.


Výška masa

Výška steaku by měla být, jak se říká, na 2 prsty. 3 cm je minimum.

Nízký steak ihned propečete. Myslete na to, že všeobecně každý centimetr steaku musíte péct pouze 1, max. 2 minuty, z každé strany. Vybírejte maso, které je nejen dostatečně vysoké, ale mělo by také být rovnoměrně vysoké na všech stranách. Jinak se vám nižší části steaku propečou více než ty vyšší.


Nebojte se tuku

Tučnost masa je pro steak dalším zásadním faktorem. Tuk se během přípravy částečně rozpustí a dodá steaku chuť i šťavnatost.

Proto hledejte maso dobře prorostlé tukovými vlákny, s tzv mramorováním. Jednotlivé řezy steaků se také v obsahu tuku liší. Vysoký roštěnec, ze kterého se řeže Rib Eye (nebo také Entrecote), obsahuje cca 16 % tuku a patří k těm nejtučnějším, a tedy i k nejšťavnatějším. Méně tuku má nízký roštěnec, z něho se řeže například Sirloin steak. Chcete-li ještě libovější, sáhněte po květové špičce – Rump steaku. Naproti tomu svíčková je velmi křehká, ale i libová, a proto nemá tak výraznou chuť.


Strava zvířete

Důležitější však je, jak zvíře tuk získalo, zda ve velkovýkrmě nebo na pastvě.

Asi netřeba zdůrazňovat, že pestřejší a přirozenější pastva dodá masu potřebné minerály a vitamíny, z nichž většina je rozpustná v tucích. Ve velkovýkrmnách jde především o rychlé nabytí tuků a tomu je podřízeno i složení krmiva. Kvalita tuku je pak jiná a ovlivňuje to i chuť steaku.

U českého masa z etikety zjistíte, z kterého kusu maso je, kde byl skot odchován i kde byl poražen a zpracován. Opatrní bychom měli být u dovezeného masa ze zámoří. Praxe v zahraničí je výrazně odlišná od naší v ČR. Ve výkrmu se běžné používají geneticky modifikované odrůdy (GMO) a cílem ustájení skotu je často hlavně nárůst hmoty a tuku.


Plemeno a chov

Ideálnějšího mramorování steakového masa dosahují v chovech masných plemen.

Tedy u těch plemen, která jsou určená pro chov na maso, a ne na mléko. V Čechách je populární např. Aberdeen Angus nebo Český strakatý (čestr). Češi preferují maso z býků, ale na západ od nás jsou žádanější steaky z jalovice nebo i krávy, které mají jemnější strukturu a mramorování než býk.

Aby vyrostl zdravý kus, musí chovatel dbát na jeho zdraví a životní pohodu. Musí dodržovat podmínky welfare. Zvíře nesmí fyzicky ani psychicky strádat, protože to vede ke změnám v jeho chování, k narušení fyziologických pochodů v jeho organismu a následně až ke změnám v tkáních či orgánech, svalovinu (maso) nevyjímaje.


Stáří poraženého zvířete

Starší kusy se na minutkovou přípravu hodí méně než mladé.

Neznamená to, že nelze udělat steak ze staršího kusu, ale je potřeba tomu přizpůsobit proces zpracování. Sázkou na jistotu pro většinu jatek jsou tedy mladší kusy, poražené mezi 1. až 3. rokem života, a je to i jistější volba pro vás.

Pro kvalitní maso na steak nemusíte daleko

Kvalitu masa ovlivňuje také jeho opracování. A to stejnou měrou jako stav a zdraví zvířete.

Naši řezníci skvěle zvládají celý proces, od porážky, zrání až po balení. Díky tomu již několik let produkujeme ze skotu z českých farem špičkové vyzrálé maso na steaky, za které jsme získali několik ocenění.

Dodáváme ho do supermarketů i do prestižních restaurací.

Kde ho koupím

...za rozumnou cenu.

Nabízíme maso na populární steaky i pro fajnšmekry

  • T-Bone steak

    Roštěnec a svíčková s kostí

    Velká porce výrazné chuti ve skvělé kombinaci nízkého roštěnce a svíčkové.

    Více
  • Rib Eye steak

    Vysoký roštěnec bez kosti

    Vychutnejte si intenzivní chuť jednoho z nejšťavnatějších steaků z vysokého roštěnce.

    Více
  • Rump steak

    Květová špička

    Steak je z jemné svaloviny s velmi jemným mramorováním, a proto je ideální volbou pro grilování.

    Více
  • Hanger steak

    Veverka

    Steak z úponu bránice se specifickou aromatickou chutí. Je to výtečný kus masa oceňovaný všemi gurmány.

    Více